У
ніч на 10 жовтня 2025 р. (із 19.00 9 жовтня) Росія завдала комбінованого удару по території України із застосуванням ударних БпЛА, ракет повітряного та наземного базування.
Загалом радіотехнічними військами Повітряних Сил виявлено та здійснено супровід 497 засобів повітряного нападу (32 ракети та 465 БпЛА різних типів):
- 465 ударних БпЛА типу Shahed, Гербера та безпілотники інших типів;
- 2 аеробалістичних ракет Х-47М2 «Кинджал»;
- 14 балістичних ракет Іскандер-М/KN-23;
- 12 крилатих ракет Іскандер-К;
- 4 керовані авіаційні ракети Х-59/69.
Повітряний напад відбивали авіація, зенітні ракетні війська, підрозділи РЕБ та безпілотних систем, мобільні вогневі групи Сил оборони України.
Президент України, Володимир Зеленський:
"На багатьох обʼєктах критичної інфраструктури триває ліквідація російського удару по енергетиці. Цинічна й прорахована атака: понад 450 дронів і більше ніж три десятки
ракет проти всього, що забезпечує нормальність життя і чого росіяни хочуть нас позбавити. Станом на зараз по країні відомо про більше ніж 20 постраждалих людей – усім надається необхідна допомога. На жаль, у Запоріжжі внаслідок атаки загинула дитина. Мої щирі співчуття рідним і близьким.
У Києві бригади працюють над відновленням електропостачання та водопостачання. Є знеструмлення в Київській, Донецькій, Чернігівській, Черкаській, Харківській, Сумській, Полтавській, Одеській областях, на Дніпровщині. Відновлюються після атаки також Запоріжжя, Кіровоградщина, Херсонщина.
Усі необхідні служби працюють над відновленням. Де потрібно, діють рятувальники. Отримую регулярні доповіді від міністра розвитку громад Олексія Кулеби, Міненергетики – Світлани Гринчук, міністра внутрішніх справ Ігоря Клименка, керівників на місцях. Потрібна максимальна ефективність посадовців на всіх рівнях.
Саме цивільна, енергетична інфраструктура – головна мішень російських ударів перед опалювальним сезоном. Разом ми можемо захистити людей від цього терору. Потрібні не порожні слова, а рішучі дії – США, Європи, «сімки» – у реалізації постачань ППО, у санкціях. Розраховуємо на реакцію на цю жорстокість групи «двадцяти», усіх тих, хто в промовах говорить про мир, але утримується від реальних кроків. Світ може захиститися від цих злочинів, і це обовʼязково додасть глобальної безпеки. Дякую всім, хто допомагає."
Внаслідок влучання у Запоріжжі загинув 7-річний хлопчик, батько якого нещодавно повернувся з трирічного полону. Звільнений захисник, мати хлопчика та неповнолітня сестра отримали важкі поранення. Родичка сім'ї розповіла про трагедію місцевому медіа.
Енергетична інфраструктура є основною ціллю російських ударів напередодні опалювального сезону. Позбавлення людей електроенергії під час зниження температур
прирівнюється до геноциду за статтею II (c) Конвенції про геноцид.
Лише спільний і потужний тиск – економічний, військовий та політичний – може зупинити російський енергетичний терор. Україна закликає партнерів, зокрема США, Європу та G7, рішуче відреагувати – посиливши підтримку систем протиповітряної оборони та запровадивши суворіші санкції проти Росії. Кремль має відчути, що продовження війни коштує дорожче, ніж її припинення.
Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга засудив черговий терористичний удар Росії по критичній цивільній інфраструктурі України:
"Російські терористи завдали ударів по критично важливих об'єктах цивільної інфраструктури, зокрема енергетиці, по всій Україні сотнями дронів і ракет. Я закликаю всіх партнерів рішуче відреагувати.
Путін зробив це 10 жовтня – у річницю першої масованої атаки на енергетичну інфраструктуру України у 2022 році. Це свідома демонстрація того, що за три роки він не змінив своїх агресивних дій, терористичних методів та ультиматумів і продовжує відкидати будь-яку змістовну дипломатію та мирні зусилля.
Росія гірша за ХАМАС. Навіть ХАМАС погодився на припинення вогню і мирні зусилля. Навпаки, Москва продовжує безглузду війну, яку вона розпочала – війну, яку вона не здатна і не зможе виграти.
У результаті цього масованого удару загинув 7-річний хлопчик у Запоріжжі, десятки цивільних були поранені по всій країні. У Києві, Харкові, Полтаві, Запоріжжі, Дніпрі та інших регіонах багато людей залишаються без світла через російські удари по цивільних енергетичних об'єктах.
Наші енергетики – справжні герої, які зараз працюють над відновленням електропостачання, але ми також потребуємо посиленої енергетичної допомоги від наших партнерів.
Позбавлення людей енергії в умовах зниження осінніх температур прирівнюється до геноциду за статтею II (c) Конвенції про геноцид: створення нестерпних умов життя з метою знищення національної групи.
Тиск на Москву – єдиний рецепт, який може спрацювати, але він має бути сильним і консолідованим. Економічний тиск у вигляді жорстких санкцій, військовий тиск у вигляді сильнішої підтримки України, політичний тиск у вигляді повної ізоляції.
Путін повинен відчути, що ціна продовження війни перевищує ціну її припинення. Він повинен відчути, що продовження цієї війни загрожує його режиму".